Η ΝΕΜ «πάλεψε στη Λευκάδα αλλά δεν ήταν αρκετό»

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον για 40 λεπτά, η ΝΕΜ ηττήθηκε στη Λευκάδα από την Δόξα με 65-62. Ανακοίνωση της ομάδας αναφέρει: Παρά την ήττα η ομάδα έδειξε τον χαρακτήρα της και το μέταλλο που έχει. Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-34 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η ΝΕΜ δεν τα παράτησε, ισοφάρισε σε 51-51, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο η τύχη της στέρησαν ένα σπουδαίο διπλό στην Λευκάδα. Η Δόξα επικράτησε με 65-62 και η φλόγα έπεσε στην τρίτη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν με ρεκόρ 15-9.

Η ομάδα μας, δεν έχει χρόνο για… στενοχώρια. Ο coach Μάνταλος έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια και έδωσε το σύνθημα για την επόμενη μέρα. Αυτή δεν αργεί, αφού την Τετάρτη στην Arena αντιμετωπίζουμε τη Μύκονο σε ένα παρά πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στη Λευκάδα για τη νίκη της. Της ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ανθρώπους της Δόξας για την άριστη φιλοξενία.

Ο αγώνας

Καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με την ομάδα μας να προηγείται με 7-4 μετά από τρία λεπτά. Η Δόξα απάντησε με ένα 4-0 σερί για το 8-7. Με 3 πόντους του Γκάτζια και 2 του Γερομιχαλού η ομάδα μας προσπέρασε με 4, 12-8. Η «Φλόγα» διατηρούσε τα ηνία και με τον Ζάρα έκανε το 16-11 στο 9’. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΝΕΜ να προηγείται με 5 πόντους, 19-14.

Αρκετά νευρικά μπήκε η ΝΕΜ στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε μόλις 2 πόντους σε σχεδόν τρία λεπτά, αλλά κράτησε το προβάδισμα της, 21-18. Με τρίποντο του Τσόχλα η «Φλόγα» πήρε αέρα έξι πόντων, 24-18 στο 14’. Ο Σκουλίδας με 5 πόντους, μείωσε στο καλάθι, 27-24 στο 16’. Με γκολ φάουλ του Χρηστάρα, η ομάδα μας έκανε το 30-24. Η Δόξα έκανε την αντεπίθεση της και με ένα επιμέρους 9-0 έκανε το 33-30, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου!

Με 5-0 σερί μπήκε η Δόξα στο ματς και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 38-30. Η ομάδα μας ήταν παρά πολύ άστοχη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά, 45-32. Ο Σκουλίδας είχε βρει ρυθμό και η Δόξα έστειλε την διαφορά στους 14, 48-34. Ζάρα και Γκάτζιας με δύο τρίποντα μείωσαν στους 8, 50-40. O αρχηγός φώναξε παρών και με προσωπικούς πόντους μείωσε με το τέλος της περιόδου στους 6, 51-45.

Με πίστη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ και με 6-0 σε 2 λεπτά με τον Χρηστάρα και τον Πέτρο, ισοφάρισε σε 51-51. Η Λευκάδα με δύο τρίποντα πήρε ξανά αέρα 6 πόντων, 59-53. Η ομάδα μας, παρά την αστοχία της, έπαιζε με πάθος στην άμυνα και μείωσε στο πόντο, 61-60, 2,31’ για το τέλος. Η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας στα τελευταία λεπτά και τελικά η ΝΕΜ γνώρισε την ήττα με 65-62.

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-30, 51-45, 65-62

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 9, Ερμείδης 5 (1), Γοργόνης 5, Ναούμης, Σαχπατζίδης 12, Σκουλίδας 19 (6), Ευσταθιάδης, Βουλγαρόπουλος 1, Τζόρτζεβιτς 14.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15, Μαλούκος, Γκάτζιας 9 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τσόχλας 12 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 4, Αρνόκουρος 6, Γερομιχαλός 11 (1).